OSBSektörden Haberler

Yeni Boya Üretim ve Depolama Tesisini Devreye Aldı

7 Ağustos 2019 Mart 16th, 2020 Yorum Yok

Polisan Kansal Boya’nın, üç vardiyada 540 bin tona kadar çıkabilecek kapasiteye sahip yeni boya üretim ve depolama tesisi Gebkim’de faaliyete geçti.

Yaşadığımız çevreyi bizden sonraki nesillere daha yaşanabilir kılmayı ilke edinen Polisan Kansai Boya’nın LEED Yeşil Bina Standartlarındaki GEBKİM Boya Tesisi, 6. İstanbul Karbon Zirvcsi’ndc “Düşük Karbon Kahramanı” olarak ödüllendirildi. Polisan Kansai Boya’nın, arazi bedeli hariç 50 milyon Avro’luk yatırım ile Gebze Kimya İhtisas Sanayi Bölgesinde 142 bin metrekare alan üzerinde, üç vardiyada 540 bin tona kadar çıkabilecek kapasiteye sahip yeni boya üretim ve depolama tesisi Ocak 2019’da faaliyetine başladı.

“OTOMASYON SEVİYESİ YÜZDE 95’İN ÜZERİNDE BULUNUYOR”

Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Ertuğrul Bitlis, ödüle ilişkin yaptığı değerlendirmede, Polisan Kansai Boya’nın yeni tesisinde, Endüstri 4.0 gereklerinin takip edildiğini belirterek, şunları söyledi: “Otomasyon seviyesi yüzde 95’in üzerinde bulunuyor. Sürdürülebilir araziler, su verimliliği, enerji ve atmosfer, malzemeler ve kaynaklar, iç mekan kalitesi, tasarımda yenilik ve bölgesel öncelik kriter başlıkları ile uyumlu ve çevre üzerindeki etkisi çok düşük olacak şekilde, LEED Standardına uygun tasarlanan ve inşa edilen tesiste, enerji modellcmcsindc yüzde 32.7 enerji, bina içinde yüzde 74.8, peyzajda yüzde 100 su tasarrufu elde edilmiştir. Yerel malzeme, geri dönüşüm içeriği yüksek olan malzeme ve gri su kullanımından; su ve kimyasal gübre ihtiyacı en düşük olan peyzaj bitkisi seçimine; aydınlatma, havalandırma, akustik kontrole kadar çalışan konforu ve performansı düşünülerek projelendirilen tesisimiz ile sektörümüzde örnek gösterilmeye devam edeceğiz.” Karbon yönetimini başarıyla gerçekleştiren kurumların ödüllendirildiği zirvede Amerikan LEED Yeşil Bina Sertifikalı 12 üretim tesisinden biri olmaya aday Polisan Kansai Boya, GEBKİM Tesisi ile ödüle layık görüldü.

Polisan Kansai Boya, ambalaj ve renk çeşitleri hariç 250’yi aşkın Polisan markalı ürün çeşidi ve 7.000’i aşkın satış noktası ile dekoratif boya pazarında sektörün en geniş ürün yelpazesine sahip ve en yaygın boya firması konumunda. Elegans markalı üst sınıf iç cephe boyası, kendi segmentinde pazar lideri olan marka, Türkiye’nin ilk “yağlı boya” muadili su bazlı parlak son kat boyası ile insan sağlığına önem veren, çevreci ve yenilikçi kimliğini ortaya 8 ST DepofâmaÇöziımlerİAğııstos 2019 koyuyor. Polisan Kansai Boya, ISO 9001, ISO 14001, ISO 18001 ISO 10002 ve ISO 50001 belgelerine sahip. Sektörün ilk fabrika üretimi ile aynı kaliteyi sağlayan su bazlı mix makinasım geliştiren Polisan Kansai Boya bugün 2 bin 700 satış noktasında konumlandırdığı Mix Center renklendirme makinaları sayesinde tüketicilere diledikleri rengi extra bedel ödemeden ve kaliteden taviz vermeden sunarken bayilerine de düşük stok ve stok alanı verimliliği ile maksimum faydayı sağlıyor. Polisan Kansai Boya, Kansai Paint ile kurduğu ortaklık sonrasında ve Gebze Kimya İhtisas Sanayi Bölgesindeki 142 bin metrekare alan üzerine kurduğu, üç vardiyada 540 bin tona kadar çıkabilen kapasitede tesisi ile yeni pazarlara açılmayı hedefliyor.