Acil Müdahale YazılımıHaberlerOSBSlider

Türkiye Ve Kimya Sektöründe Bir İlk ‘Acil Müdahale Yazılımı’ GEBKİM OSB’de Kuruluyor

27 Ekim 2021 Ocak 30th, 2023 Yorum Yok

Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM, olası kazaların ve yangınların önüne geçebilmek için koruyucu bir sistemi devreye alıyor. OSB üzerinde devriye atacak insansız hava araçları tüm fabrikalardaki riskli bölgeleri gözlemleyerek gelen verileri işleyecek. GEBKİM Komuta Merkezi, herhangi bir olumsuz durumu 7/24 takip edecek, olası kaza ve etkilerini büyümeden engelleyebilecek. Sistem eğitimleri kapsamında verilen Büyük Endüstriyel Kazalar ve Güvenlik Yönetimi Sistemi Semineri” 22 Ekim Cuma günü gerçekleştirildi.  

 

Türkiye’de yılda yaklaşık 400 büyük fabrika yangını yaşanıyor. Bu yangınların önemli bir çoğunluğu sanayi üretiminin yoğunlaştığı Marmara Bölgesi’nde gerçekleşiyor. Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM, olası kazaların önüne geçebilmek, yangınlar büyümeden müdahale edebilmek için ‘acil müdahale yazılımını’ devreye alıyor. GEBKİM OSB’yi 7 gün 24 saat izleyecek insansız hava araçları (İHA) riskli bölgeleri gözlemleyerek tüm veriyi kurulacak GEBKİM Komuta Merkezi’nde toplayacak.

GEBKİM OSB 7/24 İZLENECEK

Avrupa Birliği ve Çalışma, Sosyal Güvenlik Bakanlığı destekli ‘acil müdahale yazılım’ projesi, ölçümlenebilir değerlerin tek bir noktadan izlenmesine ve anında ilgililere haber verilmesine olanak sağlıyor. Acil müdahale yazılımı ile OSB’de bulunan üretim tesisleri ve depolama sahaları 7 gün 24 saat gözlemlenerek kaza, yangın ya da üretimde sekteye uğratacak olumsuz bir durum GEBKİM Komuta Merkezi’ne iletilecek. Komuta Merkezi de anında yetkililere haber verebilecek.

İHA’LAR OSB İÇERİSİNDE DEVRİYE ATACAK

GEBKİM Komuta Merkezi’ne tam ve anında veri aktarılabilmesi için OSB üzerinde devriye atacak insansız hava araçlarından yararlanılacak. OSB içerisindeki riskli noktaları havadan gözlemleyecek İHA’lar, 7/24 yaşanabilecek tüm olumsuzlukları anında rapor edebilecek.

GEBKİM KOMUTA MERKEZİ KAMU KURULUŞLARI İLE İRTİBATTA

Tehlike anında otomatik olarak İtfaiye, AFAD, Sağlık Birimleri, Ulusal Zehir Merkezi gibi kamu kuruluşlarına haber veren sistem, fabrika yetkililerini de mobil uygulama üzerinden uyaracak. Böylece olası bir yangın ya da kaza durumuna anında müdahale gerçekleştirilebilecek.

SİSTEME DAİR EĞİTİMLER GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Kurulumuna başlanan sistemin verimli çalışabilmesi için tüm GEBKİM ve katılımcı firma acil durum ekiplerinin temel ilk yardım, acil durum eğitimleri, yangın riski değerlendirmesi, kimyasal dökülme ve sızıntı, yangına müdahale gibi kimya sektöründe büyük önem arz eden eğitimleri alabilmesi için 12 eğitim başlığı ve 3 seminerden oluşan bir eğitim programı hazırlandı. 6 ay sürecek eğitim programı kapsamında gerçekleştirilen ilk seminer, “Büyük Endüstriyel Kazalar ve Güvenlik Yönetimi Sistemi” 22 Ekim Cuma günü GEBKİM çalışanlarının katılımıyla gerçekleşti.