Gebkimden HaberlerGenelHaberlerOSBSlider

Temmuz Ayında En Çok İhracat Gerçekleştiren 2. Sektör Kimya Oldu!

2 Ağustos 2021 Yorum Yok

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Temmuz 2021 dış ticaret verilerini Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş’un katılımıyla açıkladı. İhracat rakamları 12 aylık süreçte Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 201 milyar dolara yükseldi. Böylece 2021 yılı hedefi de Temmuz ayı itibariyle geçilmiş oldu. Geçtiğimiz ay ihracat şampiyonluğunu yakalayan kimya sektörü, Temmuz ayında 1,9 milyar dolarlık ihracatla otomotiv sektörünün hemen ardından ikinciliği üstlendi.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Temmuz ayı dış ticaret verilerini Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş’un katılımıyla gerçekleştirilen bir basın toplantısıyla duyurdu. Temmuz ayında, 12 aylık süreçte 200 milyar dolarlık ihracat hacmi aşılarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamlarına ulaşıldı. 12 ayda 201 milyar dolarlık ihracat ile 2021 yılının ihracat hedeflerine de ulaşılmış olundu.

İKİNCİLİK KİMYA SEKTÖRÜNÜN

Geçtiğimiz ay açıklanan Haziran ayı ihracat rakamlarında ihracat şampiyonluğunu üstlenen kimya sektörü Temmuz ayında ise 1,9 milyar dolarlık ihracat ile otomotiv sektörünün hemen ardından ikinciliği göğüsledi.

EN ÇOK İHRACAT YAPAN İLLER: İSTANBUL, KOCAELİ, İZMİR VE HATAY

TİM, Temmuz ayı dış ticaret verilerinde en çok ihracat yapan iller de açıklandı. İstanbul geçtiğimiz aylarda olduğu gibi ihracatta birinciliği üstlenirken, Kocaeli ikinciliği, İzmir ise üçüncülüğü aldı.