Sektörden Haberler

Santa Farma Yeni Nesil Çalışma Şartları İle Fark Yaratıyor

10 Eylül 2019 Mart 16th, 2020 Yorum Yok

Türkiye’nin köklü yerli ilaç firmaları arasında yer alan Santa Farma, insan kaynakları uygulamaları ile çalışan memnuniyetini artırıyor .

Kuruluşunun 80’inci yılını kutlayacağı 2024 yılında, Türk ilaç şirketleri arasında en beğenilen şirket olmayı hedefleyen Santa Farma, kurum çapında belirlenen ve benimsenen insana duyarlılıkgelişime açıklıkakılcı güçişe, işyerine ve topluma saygı değerlerini insan kaynakları politikasının merkezine konumlandırıyor. Yeni neslin ihtiyaçlarını karşılayacak ve çalışan memnuniyetini arttıracak projeleri hayata geçiriyor.

Harekete Geç!
İş ve özel yaşam dengesinin önemine inanan Santa Farma, bu doğrultuda çalışanlarının ve ailelerinin daha sağlıklı olmaları için Harekete Geç kampanyasını başlattı. Kampanya kapsamında çalışanların ailelerinin de dahil olduğu kültür sanat aktiviteleri ile beslenmeden spora, stres yönetiminden ebeveyn ve çocuk danışmanlığına kadar pek çok konuda destek veriliyor.

Okulun ilk günü ve karne gününde anne-babalara izin
Santa Farma, anne-baba olan çalışanlarının heyecanına ve sevincine ortak olmak üzere bir uygulamayı daha hayata geçirdi. 1 Eylül 2019 itibarıyla çocukları anasınıfı ve ilkokul birinci sınıf öğrencisi olan çalışanlar, okulun ilk günü ve karne günlerinde yarım gün izinli sayılıyor.

Başarılı çalışanlar için yüksek lisans projesi
Santa Farma, EKOL Akademi kapsamında 2017 yılında Bahçeşehir Üniversitesi ile işbirliği yaparak Yüksek Lisans Projesi’ni başlattı. Potansiyeli yüksek çalışanların kişisel gelişimlerine ve akademik kariyerlerine destek olmak amacıyla başlatılan Yüksek Lisans Projesi’ne bugüne kadar 7 Santa Farma’lı katıldı.
Ayrıca Tüm Santa Farma çalışanları için, Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans Programı (MBA) ve diğer Yüksek Lisans Programları ücretlerinde indirim sağlanıyor. Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerine de Santa Farma tarafından CO-OP projesi kapsamında staj imkanı sağlanıyor.

Kurumsal koşu takımı iyiliğe adım attı
Santa Farma kurumsal koşu takımı, 40. Vodafone İstanbul Maratonu’nda Türkiye Alzheimer Derneği’nin “Hayatlarını Değiştirebilirsiniz!” Projesi için bağış topladı. 97 koşucusuyla maratonda en çok koşucuya sahip ilaç şirketi olan Santa Farma, tüm kurumlar arasında üçüncü sırada yer aldı.

Şirket Pikniğinde STK’lara destek sağlanıyor
Santa Farma, 2010 yılından beri düzenlediği şirket pikniklerinde çalışanlar ve ailelerini biraraya getiriyor. Organizasyonlarda LÖSEV, KAÇUV, Tohum Otizm Vakfı gibi farklı STK’lar ile işbirliği yapan Santa Farma, 2019 yılında da Gülmek İyileştirir Derneği ile beraber çalışacaktır.
STK’lar tüm Santa Farma çalışanlarına faaliyetlerini anlatarak farkındalık yaratmakta ve açtıkları stantta da ürünlerini tanıtarak maddi katkı sağlamaktadırlar.

Yaşasın Pazartesi / Doğum günü /Yönetimle Kahvaltı
Pazartesi günü çalışanların haftaya motive başlaması için sürpriz ikramlarda bulunan Santa Farma, çalışanlarının doğum günü kutlamalarına genel merkez ve fabrikada devam ediyor. Ayda bir yeni başlayan çalışanların ve yönetim ekibinin katıldığı kahvaltılar organize ediliyor.

Esnek çalışma saatleri ve serbest kıyafet
Esnek çalışma saatleri ve Serbest Cuma kıyafet uygulamaları iki yıldır uygulanmaktadır.

Santa Farma hakkında
Türkiye’nin en köklü ilaç firmaları arasında bulunan ve 75. yılını kutlayan Santa Farma, 1944 yılında Farma Laboratuvarı olarak haşere ilacı, öksürük tabletleri ve şurubu gibi basit ama kullanım sahası geniş ilaçlarla sektöre adım attı. 1946 yılında Santa Laboratuvarı ile birleşme sonucu bugünkü Santa Farma‘nın temelleri atılmış oldu. 1953 yılında üretim tesisi kurma kararı alındı. 1954 yılında Santa Farma İlaç Fabrikası Kollektif Şirketi, 1973 yılında ise SantaFarma İlaç Sanayi A.Ş. kuruldu. Santa Farma, 10 ayrı terapötik kategoride ve bu kategorilerin altında 45 ayrı pazarda toplam 63 ürünle faaliyet gösteriyor. Söz konusu terapötik kategoriler, Dermatoloji, Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Gastroenteroloji ve Enfeksiyon, Hematoloji, Kardiyovasküler Sistem, Kas&İskelet Sistemi, Radyoloji, Sinir Sistemi (MSS), Solunum Sistemi, Ürogenital Sistemi olarak sıralanıyor. Şirketin GEBKİM OSB’deki üretim tesisi, 43.000 m2 kapalı alanda, yıllık 150 milyon kutu üretim kapasitesi ile çalışıyor.