Gebkim OSBGenelLcampSlider

LCAMP Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi

21 Aralık 2022 Ocak 30th, 2023 Yorum Yok

       LCAMP: Mesleki Mükemmeliyet Merkezi (CoVEs: Mesleki Mükemmellik Merkezleri) için Öğrenci Odaklı İleri (Gelişmiş) Üretim Platformu Açılış Toplantısı 7 – 8 Eylül 2022 San Sebastian / İspanya’da Gerçekleştirildi

LCAMP: Mesleki Mükemmeliyet Merkezleri için Öğrenici Merkezli İleri (Gelişmiş) Üretim Platformu projesinin açılış toplantısı 7-8 Eylül 2022 tarihlerinde San Sebastian’da (Bask Ülkesi) gerçekleşti. Toplantıya proje koordinatörü TKNIKA, Bask Ülkesi İnovasyon ve Uygulamalı Araştırma Merkezi ev sahipliği yaptı ve konsorsiyum üyesi olan 20 ortak (VET sağlayıcıları, Endüstri Dernekleri ve Mesleki Birlikler) temsilcilerini bir araya geldi.

LCAMP projesi, genç ve yetişkin öğrencileri dijital ve yeşil geçişlerle başarılı bir şekilde uyum sağlamak üzere eğitmek, geliştirmek ve yeniden beceri kazandırmak için daha dayanıklı, yenilikçi ve daha donanımlı hale gelmek üzere Mesleki Mükemmeliyet Merkezi için bölgesel İleri Üretimi desteklemeyi ve güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, LCAMP, MEÖ (Mesleki Eğitim ve Öğretim) sistemleri aracılığıyla bölgelerin büyümesini ve daha rekabetçi olmasını desteklemektedir.

Projenin 15 Haziran 2022’deki resmi lansmanının ardından proje ortakları ilk gün yüz yüze görüşme fırsatı buldular. Proje koordinatörü TKNIKA, proje yönetimi kılavuzlarının gözden geçirilmesiyle toplantıyı açtı. Öğleden sonra, Mécanic Vallée (Fransa) tarafından yönetilen geleceğin Öğrenci Merkezli İleri Üretim Gözlemevi’nin (WP3) hedefleri hakkında bilgi verdi. Bu gözlemevi, MEÖ perspektifinden ileri üretim eğilimlerini bir araya getirmek ve incelemek için farklı ülkelerden uzmanları (işletme ve eğitim) bir araya getirecektir. Bu oturumun ardından, EARLALL (AB) tarafından yönetilen gelecekteki İleri Üretim için Mesleki Mükemmeliyet Avrupa Platformu’nu (WP2) oluşturmanın ilk adımları hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.

Avrupa İleri Üretim Destek Merkezi’nin (ADMA) Avrupa’da geleceğe yönelik ve sürdürülebilir bir İmalat endüstrisini sağlama çabalarına dayanan, AB tarafından finanse edilen ADMA Trans4MErs projesi ile işbirliği fırsatlarını araştırmak için özel bir oturum düzenlendi. İrlanda İmalat Araştırması ve ADMA TranS4MErs proje koordinatöründen Tamara Wierks, projenin vizyonunu ve LCAMP projesiyle iş birliği yapmak için potansiyel fırsatları tanıttı.

İkinci gün ortaklar, Yapay Zekâ konusunda uzmanlaşmış bir merkez olan Miguel Altuna Mesleki Eğitim Merkezi binasında bir araya geldi. Gün boyunca, DHBW-Duale Hochschule Baden-Württemberg (Almanya) tarafından KIC-Knowledge Innovation Center (Malta) ile işbirliği içinde yürütülen bir çalışma olan İleri Üretim (WP5) için yeterlilikler/eğitim teklifi konusunda hizmetlerin nasıl oluşturulacağını daha iyi anlamaya yönelik görüşmeler yapıldı. Bunun yanı sıra, biri Miguel Altuna (Bask Ülkesi) liderliğindeki uluslararası bağlantılı Öğrenme fabrikaları (WP6) aracılığıyla ileri üretim eğitimi için bir fabrika laboratuvarının nasıl kurulacağı ile ilgili olan,  ikincisi ise inovasyon, uygulamalı araştırma ve KOBİ’lerle bağlantı üzerine odaklanan TKNIKA, AFIL ? Associazione Fabbrica Intelligente Lombardia (İtalya), CAMOSUN College (Kanada) ve AFM-Advanced Manufacturing Technologies, İspanyol Takım Tezgahları, Aksesuar, Parça ve Alet Üreticileri Birliği (İspanya) tarafından düzenlenen iki atölye çalışması yapıldı.

Son olarak ortaklar, yaygınlaştırma stratejisinin nasıl daha iyi uygulanacağına odaklanarak, LCAMP’ın görünürlüğünün ve erişiminin nasıl genişletileceğine dair yeni fikirleri bir araya getirdi. LCAMP’ın iletişim kanalları önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

Bir sonraki proje toplantısına Ocak 2023’te Toulouse’da (Fransa) Mécanic Vallée ve Campus des Métiers et des Qualifications d’Excellence Industrie du Futur ev sahipliği yapacak.