Sektörden Haberler

Henkel’in CFO’su Marco Swoboda Oldu

31 Aralık 2019 Mart 18th, 2020 Yorum Yok

Gebze’de ve Dilovası GEBKİM’de de üretim tesisleri bulunan Alman Henkel’de, Küresel Finans Başkanı görevini yürüten Marco Swoboda (48), 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde Henkel’de Chief Financial Officer (CFO) pozisyonuna getirildi. Swoboda, bu görevini aynı tarihte CEO görevine başlayacak olan Carsten Knobel’dan devralacak.

SWOBODA KİMDİR?

Marco Swoboda, 1971 yılında Almanya’nın Velbert kentinde dünyaya geldi. Almanya’nın Bochum şehrinde yer alan Ruhr Üniversitesi’nde işletme ve ekonomi eğitimi alan Swoboda, 1997 yılında Henkel Grup’un controlling/strateji biriminde iş hayatına başladı.

Henkel’in kimyasallar alanında faaliyet gösteren bölümünün Cognis adı altında yeniden yapılanmasının ardından, Hollanda’da bulunan bu yeni şirketin iş geliştirme ve birleşme & satın alma biriminde 2000 yılında çalışmaya başladı. Kendisi Cognis’in bir özel sermaye konsorsiyumuna devredilerek elden çıkarılma sürecini yönetti, ardından grup ölçeğinde controlling yöneticiliğinde bulundu. 2006 yılında ise Henkel’e dönüş yapan Swoboda,  Henkel’de iştirakler ve fonksiyonlar alanındaki controlling faaliyetinin yeniden düzenlenmesi görevini gerçekleştirdi. Bu görevini ek olarak  kurumsal planlama sorumluluğunu üstlendi. 2011 yılından 2014 yılına kadar, Şanghay merkezli Asya Pasifik finans organizasyonunun yöneticiliğini yürüttükten sonra Düsseldorf’ta bulunan Henkel genel merkezine dönüş yapan Marco Swoboda, Küresel Finans Başkanı olarak, küresel finans organizasyonunun yanı sıra kurumsal muhasebe, iştirakler alanında controlling ve kurumsal finans/hazine birimlerinin de sorumluluğunu üstlendi.

Leave a Reply