Vakıf

GEBKIM MTAL LGS TERCİHTE İLK DÖRDE GİRDİ

27 Temmuz 2019 Mart 16th, 2020 Yorum Yok

GEBKIM MTAL LGS tercihte ilk dörde girdi!

120 kişilik kontenjan için 900 öğrenci başvurdu. GEBKİM MTAL daha ilk yılında LGS tercihte ilk dörde girdi ÖĞRENCİLERİN kariyer çizgisinde önemli bir dönemeç olan LGS sonuçları açıklandı. LGS, sınavdan başarı ile çıkan öğrenciler için olduğu kadar tercih edilirlikle doğru orantılı olarak okulların başarısında da önemli bir gösterge…

GEBKİM Eğitim ve Sağlık Vakfımın Kocaeli Dilovası’nda eğitime kazandırdığı GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bu yıl ilk kez geleceğin kimyacılarını yetiştirmek üzere LGS puanı ile öğrenci aldı. GEBKİM MTAL, daha ilk yılında Kocaeli genelinde en yüksek yüzdelik dilimle öğrenci alan dördüncü meslek lisesi olma başarısını gösterdi. 120 öğrenci kontenjanı bulunan okula 900’den fazla başvuru yapıldı. GEBKİM Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından eğitime kazandırılan ve desteklenen GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi; proje okul olarak 2019 — 2020 Eğitim ve Öğretim yılına hazırlanıyor. Bu yıl ilk kez LGS puanıyla 120 öğrenci alan GEBKİM MTAL, ilk yılında öğrencilerin ve velilerin yoğun ilgisi ile tavan puanda ilk dörde girmeyi başardı. 2019 LGS puanlarına göre yüzde 7 ile yüzde 35 yüzdelik dilimdeki öğrencilerin tercihi olan GEBKİM MTAL, Kocaeli genelinde en yüksek yüzdelik dilimle öğrenci alan dördüncü okul oldu. Toplam kapasitesi 480 öğrenci olan okulda 20 derslik, 8’i kimya ve 4’ü ise endüstriyel otomasyon olmak üzere 12 laboratuvar bulunuyor. Geleceğini ilaç, kozmetik, temizlik ürünleri, plastik, ambalaj gibi birçok farklı alt sektörü barındıran kimya sektöründe şekillendirmek isteyen öğrenciler, GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde alacakları nitelikli eğitimle iş garantili bir meslek sahibi olma fırsatını yakalayacak.

Eğitimde fark yaratmak, gerek mesleki donanımları gerek kişisel gelişimleri ile hayata bir sıfır önde başlayacak bireyler yetiştirmek istediklerini belirten GEBKİM Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı: “Gençlerimizi meslek sahibi yapmak ve geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için hayata geçirdiğimiz GEBKİM MTAL, daha ilk yılında çok yoğun ilgi gördü. Bizlere inanan ve emeklerimizi boşa çıkarmayan herkese teşekkür ediyorum. LGS’de başarı gösteren tüm öğrencilerimizi de yürekten kutluyorum. Türkiye’de çok fazla sayıda okul var. Biz GEBKİM MTAL sadece bir bina olsun istemedik. Okulumuzu aynı zamanda öğrencilerimizin kişisel gelişimini de tamamlayacağı bir bilim yuvası olarak kodladık. Milli Eğitim Bakanlığımız ile yaptığımız protokol çerçevesinde eğitim altyapısı, deneyimli yönetici ve öğretmen kadrosu, sosyal imkanları ve laboratuvarları, staj ve burs olanakları ile her detayı titizlikle planlayıp hayata geçirdik. Kocaeli, kimya sanayinin kümelendiği çok büyük bir ekosisteme ev sahipliği yapıyor. Daha okurken sanayi ile iç içe olacak öğrencilerimiz Kocaeli’nin ilk ve tek kimya ihtisas OSB’si GEBKİM’in yanı sıra Kocaeli genelindeki kimya ekosisteminde iş bulmakta zorlanmayacaklar.” GEBKİM MTAL’in LGS başarısını değerlendiren GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hakan Çelik ise şunları söyledi: “Okulumuzun daha ilk yılında bu kadar yoğun ilgi görmesinden büyük mutluluk duyuyoruz. LGS sınavından başarı ile geçen ve öğrencimiz olmaya hak kazanan tüm gençlerimizi kutluyoruz. Okulumuzun en büyük şansı GEBKİM Eğitim ve Sağlık Vakfı gibi bilime inanmış bir vakıf tarafından desteklenmesidir. Öğrencilerimiz için tüm olanakları sağlayan GEBKİM Eğitim ve Sağlık Vakfı, bir yurt inşa ederek GEBKİM MTAL’yi tercih eden ancak uzaktan gelecek öğrencilere barınma imkanı da sunuyor. Öğrencilerin yemek, servis ve okul kıyafetleri de Vakıf tarafından sağlanacak. Başarılı öğrenciler GEBKİM Özel Bursu ile desteklenecek. Akademik kariyerine devam etmek isteyen öğlenciler, GEBKİM Vakfı tarafından verilen burs ve yurtdışında eğitim olanağından da yararlanabilecek. GEBKİM MTAL’de gençler eğitim gördükleri süre içinde sanayi ile iç içe olacak ve kurulacak Pilot Üretim Tesisinde mikro düzeyde üretim yapacaklar. Son sınıf öğrencileri haftanın üç günü GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmaların tesislerinde uygulamalı eğitim alma ve staj imkanı bulacak. Öğrencilere iyi bir mesleki eğitim yanında kişisel gelişim ve kariyer planlamasında da destek vereceğiz. Okulumuzda E-Spor takımı, yabancı dil, müzik ve görsel sanatlar laboratuvarları ile akıl oyunları ve halk oyunları kulüpleri de kurarak sadece eğitimli değil mutlu bireyler de yetiştirmeyi hedefliyoruz.”