Haberler

Bu Gurur Aracı’nın!

10 Ağustos 2020 Yorum Yok

Önceki gün Gebze’de TÜBİTAK MAM’da bir dizi açılışa katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan buradaki mesaisi sonrası Kocaeli Üniversitesi Sağlık Tesisleri ve Araştırma Merkezleri toplu açılış törenine katıldı.

Başkan Erdoğan, KOÜ Umuttepe Kampüsü Batı Yerleşkesi’nde 18 Mart 2019’da yapımı tamamlanarak hizmete başlayan, GEBKİM ve Koruma Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı ve kardeşleri Kemal Aracı, Zümran Aracı, Ayşe Aracı’nın anneleri olan merhume Semahat Aracı anısına yaptırdıkları Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi’nin  resmi açılışını da yaptı. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve davetliler katıldı.

200 HASTAYA TEDAVİ HİZMETİ VEREBİLİYOR

Yaklaşık 50 milyon TL’ye mal olan merkezde  84 oda ve 135 yatak kapasitesi bulunuyor. Merkezin 13 odası palyatif bakım için kullanılıyor. Merkezde, aynı anda 45 hasta olmak üzere günlük 110 hastaya kemoterapi uygulanıyor, ihtiyaç duyulması halinde bu sayı 200 hastaya çıkabiliyor. 35 yataklı fizik tedavi, çocuklar ve büyükler için ayakta 100 kişi fizik tedavi hizmetinin yanı sıra havuzda tedavi hizmeti de veriliyor. Kanser hastalarının yanı sıra Alzheimer, Demans (Bunama), Parkinson ve hareket bozukluğu olan, fiziki sorunu bulunmayan hastaların en kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi için yaptırılan merkez, 10.300 metrekare kapalı alana sahip.

ARACI’DAN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Tesisleri ve Araştırma Merkezleri açılışında konuşan Vefa İbrahim Aracı, ” “Ben ve kardeşlerim Kırım göçmeni olan babamız Şükrü ve annemiz Semahat Aracı’nın amel defterlerinin kapanmaması için ebeveynlerimiz gibi hayır işleri yapmaya devam ediyoruz. Anne ve babamızın isimlerini yaşatma fırsatı tanındığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan nezdinde Türkiye Cumhuriyeti devletine müteşekkir olduğumuzu bir kez daha yinelemek isterim. Özellikle Kırım’ın Ruslar tarafından idare edilmeye başlamasından sonra sağlık problemleri olan soydaşlarımız vardı. Bunlar evlerini dahi satıp sağlık problemlerine çare arıyorlardı. Elimizden geldiği kadarıyla bu ailelerimizi Türkiye’ye getirdik. Daha sonra devreye bakanlıklar girdi. O zaman öğrendik ki Türkiye Cumhuriyeti yurt dışında yaşayan soydaşlarını yalnız bırakmıyor. Türkiye’ye getirip onları tedavi ediyor. Hala da bu program devam ediyor. Sağlığımızın özellikle bu günlerde korunması için çaba gösteren sağlık çalışanlarımızı sevgiyle selamlıyorum, önlerinde eğiliyorum” dedi.

TESİSLERİN TANITIMINI ERDOĞAN YAPTI

Açılışta KOÜ Rektörü Prof.Dr. Sadettin Hülagü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve hayırsever iş adamı GEBKİM ve Koruma Şirketler Grubu yönetim kurulu başkanı İbrahim Aracı’da birer konuşma yaptılar.

Açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmasında Kocaeli Üniversitesi bünyesinde açılan Poliklinik ve Tıbbi Eğitim Uygulama Merkezi, Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi,  Deneysel  ve Tıbbi Araştırmalar Birimi Merkezi, Sağlık Bilim Enstitüsü Araştırma Laboratuvarı hakkında bilgiler verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından sağlık tesislerinin toplu açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, tesislerde incelemelerde bulundu.

Leave a Reply