HaberlerOSBSektörden Haberler

Bölgemize BETA Kimya’dan 315 Milyon TL’lik Üretim Tesisi Yatırımı

22 Temmuz 2020 Eylül 18th, 2023 Yorum Yok

BETA Kimya A.Ş., Organize Sanayi Bölgemize 315 milyon TL yatırım bedeliyle en büyük yapıştırıcı ve tutkal üretim tesisi projesi için temel atma törenini gerçekleştirdi.

Törene T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN, TİM Başkanı İsmail GÜLLE, BETA Kimya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adil PELİSTER, BETA Kimya A.Ş. Genel Müdürü Cihat SAYACI, GEBKİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı V. İbrahim ARACI ve birçok değerli iş insanı katılım gösterdi.

BETA Kimya GEBKİM Kampüsü, Türkiye’nin kimya sektöründeki ilk yerli ve milli üretim tesisi olacak. Yüksek teknolojili yeni nesil yapıştırıcıların da üretim merkezi olacak. GEBKİM Kampüsü yılda 150 bin ton üretim kapasitesiyle faaliyet gösterirken aynı zamanda 500 kişiye de iş imkanı sağlayacak. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren BETA Kimya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister kimya sektörüne ve Türk sanayisine yeni bir değer katacaklarının altını çizerek 34 yıldır üretmek için çalıştıklarını hatırlattı. Pelister, Apel ve Mitreapel markalarımız ile 5 kıtada 75 ülkeye ihracat gerçekleştiren, 9 farklı kategoride yaklaşık 150 ürün ile mobilyadan otomotive, tekstilden inşaata ve hatta COVID-19 pandemisiyle birlikte sağlığa kadar hayatın pek çok alanına dokunan büyük bir sanayi ailesi olmayı başardık. Bugün, temelini attığımız BETA Kimya Gebkim Kampüsü de, yüksek katma değer yaratma heyecanımızın bir ürünü. Yüzde yüz yerli ve öz sermayeye sahip, 315 milyon TL’lik bir yatırım bedeliyle devreye alacağımız yeni entegre tesisimiz, Ortadoğu ve Doğu Avrupa’nın en büyük yapıştırıcı ve tutkal üretim tesisi olacak.” dedi.

5 YENİ ÜRÜN KATEGORİSİ GELİŞTİRECEK

BETA Kimya GEBKİM Kampüsünün Türkiye’nin önemli sektörüne yönelik hem yerli hem de inovatif ürün geliştireceklerine değinen Pelister, kurulacak yeni entegre tesis ile yılda 150 bin ton üretim kapasitesine ulaşılacağını belirtti. Pelister ayrıca 500 kişiye istihdam sağlanacağını ve yüksek katma değeri olan 5 yeni ürün kategorisinin geliştirileceğini de belirtti. Pelister, “LEED sertifikalı, doğa dostu yeşil  bina teknolojili üretim kampüsümüz, toplam 50 bin m2 üzerine kurulu, 35 bin m2’lik kapalı alana sahip dev bir entegre üretim tesisi olacak. Ayrıca Türkiye’nin yanı sıra yakın coğrafyanın da en modern kimya tesislerinden biri olacak. Sanayide dijital dönüşüm konusunda önemli bir hamle yapmanın ve kimya sektörüne değer sağlayacak güzel bir adım atmanın gururunu yaşıyoruz. Önümüzdeki bir yıl içinde faaliyete alacağımız yeni üretim tesisimiz ile geleceğin dijital üretim teknolojilerine de bugünden hazır olacağız. Kimya sektörümüz, ülke sanayimiz ve şirketimiz adına hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.