Haberler

Başkanımız Vefa İbrahim ARACI Sanayi Gazetesi Röportajı

17 Ağustos 2017 Mart 16th, 2020 Yorum Yok

Tamamen sanayicinin finansmanı ile Dilovası’nın kuzeyinde 2 bin 500 dönümlük arazi üzerinde kurulan bir OSB olarak lojistik birçok avantajımız var. D-100 Karayolu’na 5, demiryoluna 8 ve Sabiha Gökçen Havaalanı’na 35 kilometre mesafede olan bir sanayi bölgesi olarak, 66 sanayi parselimiz, yeşil alanlarımız ve idari tesislerimizle donanımlı bir endüstri üssüyüz. 1 tır parkı ve 1 akaryakıt istasyonu da bünyemizde mevcuttur.

GEBKİM OSB olarak Boya, Kozmetik, Temizlik, Plastik ve İlaç sanayinin yanı sıra Kimyasal Madde Üretimi ve Gıda Katkı Maddeleri olmak üzere ağırlıklı 7 sektörde faaliyet gösteriyoruz.

OSB’mizin yüzde 50’si dolu. 20 fabrikamız üretimde, 14 fabrikamız inşaat halinde, 5 fabrikamız proje aşamasında. Tahsisi yapılmış ve henüz planlanmayan 25 parselimiz mevcut.

İstihdam sayımız bin 400.  2017 yılı içerisinde 4 yeni proje temel atma ve inşaata başlayacak. Böylece doluluk oranımız yükselecek.

Sanayicimiz için ideal yatırım ve ticaret ortamı oluşturacağız. Katılımcılarımızı yatırıma teşvik etme, doğaya ve çevreye saygılı sanayi koşulunu en ekonomik boyutta gerçekleştirme, sanayiciye ucuz enerji ve hizmet sağlama önemli hedeflerimiz arasındadır.

Endüstriyel simbiyoza yönelik kimya sanayicileri arasında birtakım çalışmalarımız mevcut. Bu konuda ortaklıklar yapılabileceğini düşünüyoruz. Kimya sanayicileri bir araya gelip, sermaye koyarak yeni bir şeyler üretmezlerse yurtdışına karşı Türkiye’nin ithalat bacağı devamlı eksi verecek. O zaman Türkiye devamlı kimyasal ithalat yapacaktır. En çok açığı kimya sanayinde veriyoruz. O yüzden özellikle de yerli sanayicinin, yerli kimya sanayicisinin bir araya gelmesi gerekir.

Katılımcılarımızla birlikte Kojenerasyon Enerji Üretimi Projesi’ni hayata geçirmek istiyoruz. Bir diğer hedefimiz de Kimya İhtisas Meslek Lisesi… Bu okul çok farklı olacak. İçerisinde gelişmiş bir laboratuvar bulunan bir kampüs planlıyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Öncelikli hedefimiz elbette bizim ve bu bölgedeki kimya ağırlıklı OSB’lerin ihtiyacı olacak ara elemanı yetiştirmek olacak.

Yan yana olan 5 sanayi bölgesi olarak, bir araya gelerek burada çalışan insanlara yönelik, içerisinde sosyal yaşam alanlarının veya konutlarının yer alacağı bazı projeleri yapabiliriz.

Bu bölgede önemli projeleri gerçekleştirecek alanlarımız oldukça fazla. Buralara komşu OSB’lerle birlikte ortak sosyal tesisler, spor alanları, parklar, piknik alanları yapılabilir. Su kaynakları varsa bu alanlara su parkları oluşturulabilir, bu su; sanayinin kullanımına sunulabilir, hatta enerjiye dönüştürülebilir.

OSB’mizi güzelleştirici birçok projeyi devreye almayı planlıyoruz.

1 cami, 14 adet 55 metrekarelik dükkan, 1 adet 785 metrekare çok amaçlı alan, 2 kafe, 1 spor merkezi, 112 odalı otel, 1 otel restoranı, 2 bin 80 metrekarelik bodrum kat yapmayı planlıyoruz.

Elektrik, doğalgaz ve su konularında sanayicimize A kalite hizmet sağlıyoruz. Merkezi Atık Su Arıtma Tesisi’nin günlük kapasitesi bin 500 metreküp olarak ölçülmüştür.

Sanayicimize güvenlik hizmetini 7/24 kesintisiz veriyoruz. Verilen hizmetler Güvenlik Birimi Başkanlığı Genel Müdürlüğü’ne bağlı ve ISO 9001 Kalite Standartları’na uygun.

Ayrıca GEBKİM OSB’de 149 araçlık Tır Parkı, 250 metrekarelik restoran, 11 oda kapasiteli motel bulunuyor.
2012’de 10 kişilik kadrosuyla oluşturulan İtfaiye Müdürlüğü 24 saat kesintisiz hizmet veriyor.

Peyzaj çalışmalarımız da çevresel hassasiyetimizin bir parçası. GEBKİM OSB’de 150 bin adet çalı türü bitki, 13 bin 650 adet çam fidanı, 28 bin 500 sedir fidanı dikilmiştir ve bu bitkilerin günlük bakım ve kontrolleri sağlanıyor.

Yağmur suyu kanalları ve kum tutucuların zaman zaman dolması nedeniyle periyodik olarak temizliyoruz. Bölge içindeki tıkalı olan kanallar ile firma içinde bulunan yağmur suyu ve atık su kanalları ve bacaları kuka ile açılıyor.

Düzenli temizlenen GEBKİM OSB’de, kış aylarında kar ve buzlanma olan günlerde bölgenin iç yolları ve firma içi yollar, 24 saat 3 vardiya olarak sürekli açık tutuluyor.

Çalışmalarımızı, üretimimizi, yatırım ve projelerimizi yoğunlaştırıcı bir döneme giriyoruz.
Merhum Başkan Refik Baydur’a çok şey borçluyuz…

Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si olarak; yatırım, üretim, pazarlama, tasarlama, teknoloji, Ar-Ge alanlarında sanayicimiz için gerekirse bölgemiz teşviklerinin de arttırılmasını sağlayacak şekilde markalaşma, dağıtım, tanıtım, inovasyon üzerine çalışmalarımızı arttırarak devletimizin de desteği ile 2023 hedefine ulaşmaya çalışacağız.